Reisi lähtekoht
Soovitud reisi kestus
Pakkumised kuude kaupa
aprill 2024
mai 2024
juuni 2024
juuli 2024
august 2024
september 2024
oktoober 2024
november 2024
detsember 2024
jaanuar 2025
veebruar 2025
märts 2025
Pakkumised sihtkohtade kaupa
Albaania
Bulgaaria
Bulgaaria (Riiast)
Egiptus, Hurghada
Egiptus, Sharm El Sheikh
Gruusia (Riiast)
Hispaania, Costa del Sol
Hispaania, Costa del Sol (Riiast)
Hispaania, Mallorca (Riiast)
Hispaania, Tenerife
Itaalia, Lamezia
Itaalia, Rimini (Riiast)
Itaalia, Sardinia (Riiast)
Itaalia, Sitsiilia
Kreeka, Euboia saar
Kreeka, Korfu
Kreeka, Korfu (Riiast)
Kreeka, Kreeta
Kreeka, Kreeta (Riiast)
Kreeka, Peloponnesos (Riiast)
Kreeka, Rhodos
Kreeka, Rhodos (Riiast)
Kreeka, Thassos (Riiast)
Küpros
Küpros (Riiast)
Montenegro
Portugal, Algarve
Portugal, Madeira
Sri Lanka
Tuneesia
Türgi, Antalya
Türgi, Antalya (Riiast)
Türgi, Bodrum

Kuidas maandada reisiriske?


Reisimine – see ei ole mitte ainult rõõm, vaid ka risk.

Igal aastal reisivad sajad tuhanded inimesed, kes otsivad uusi elamusi ja naudinguid. Kindlasti on paljud kogenud reisijad ja tuttavad peamiste reisimise reeglitega, sealhulgas kindlustusega, ent ei ole liigne tuletadameelde olulist. Seda enam, et nii hämmastav kui see ka pole, on igal aastal juhtumeid, mida poleks, kui oleksime tähelepanelikud ja vastutustundlikud.

Reisi ajal muudame järsult oma tavalist elurütmi. Muutused ei too mitte ainult positiivseid muljeid, vaid ka ootamatuid riske. Kogemus näitab, et kõige sagedasemad õnnetusjuhtumite põhjused reisi ajal on lennud, pikad autosõidud, harjumatu toit, järsk kliimamuutus, stress, vähene vedelikutarbimine, ekstreemne sportimine ja puhkamine, ülekoormus, aga samuti ümbritseva keskkonna riskitegurite alahindamine. Suuremat osa riskidest on võimalik ette näha või ära hoida.

Ennekõike on reisil vaja erilist tähelepanu pöörata hügieeninõuetele. Tavaline kätepesu ja antiseptiliste salvrätikute kasutamine võivad säästa teid paljudest ebameeldivustest. Kraanist vett juua ei maksa isegi nakkuse mõttes ohututes riikides, vahest ainult Šveitsis. Ent näiteks Egiptuses tuleks pesta käsi, hambaid ja puuvilju ainult pudeliveega. Enne tuleb veenduda, et kork on hermeetiline, seejärel pühkida see üle antiseptilise salvrätiga. Mingil juhul ei või juua valmis kokteile või kasutada jääkuubikuid. Mõnel maal on parem loobuda tänavatoidu söömisest ja selle asemel valida mainekas restoran. Ent isegi see ei garanteeri, et te ei saa seedehäiret või soolenakkust. Sellisel juhul on vaja kohe minna apteeki, tavaliselt on kohalikel farmatseutidel suur kogemus sealsete patogeensete bakterite erinevate tüvede ravimisel.

Sellega seoses meenutan vajadust võtta tervisekindlustus. See on väike raha, kuid te võite olla rahulik, et isegi tõsise terviserikke korral osutab kohalik haigla teile maksimaalset abi. Kõigis turismipiirkondades, rääkimata Euroopa riikidest, on hästivarustatud haiglad, mis suudavad anda tarvilikku abi. Kindlustuse vajalikkusest rääkimine on nii kulunud, et seda meelde tuletada tundub isegi kuidagi rumal. Ent siiski on igal aastal vastutustundetuid reisijaid, kes sellest ei hooli. See võib aga lõppeda nutuselt.

Kui teil on mõni krooniline haigus, tutvuge kindlasti kindlustuse tingimustega. Samuti pidage nõu oma perearstiga, kas valitud sihtkohta on mõttekas reisida, sest näiteks võib kliima osutuda teile vastuvõetamatuks. Võtke kindlasti kaasa oma püsiravimid ning igaks juhuks ka valuvaigistavad ja palavikuvastased medikamendid – igal juhul on hea, kui vajalik on käeulatuses. Veel üks praktiline soovitus: kui teile on tarvilikud nn kriitilised ravimid, pange need käsipagasisse, nii olete pagasi kadumisel kaitstud. Kui aga ikkagi kimbutavad teid reisil terviseprobleemid, siis kõigis suurtes turismipiirkonna hotellides on oma arstid (teenuse arve ja ravimite maksumuse kompenseerib teile pärast kindlustus). Peale selle on teie reisibürool kontakt kohaliku haiglaga, mille kohta saate infot giidilt.

Rasedad ei tohiks olla kergemeelsed. Esiteks, kõik lennufirmad ei võta teid pardale, selle peate välja selgitama varem ning teatud rasedusajast on vajalik erikindlustus. Teiseks, reisiga seotud stress ja ülekoormus võivad olla teile liiast.

Mõningad enesetundehäired on seotud ajavööndi muutuse ja bioloogiliste rütmidega, temperatuuri ja söögirežiimi muutusega – see on aklimatiseerumine. Harilikult võtab see kaks-kolm päeva ja möödub ilma täiendavaid arstimeid võtmata.

Veel kord tuletan meelde otsese päikese käes viibimise ohtlikkust. Eestis on igal sügisel täheldatud melanoomijuhtumite kasvu, sest haigusele vastuvõtlikud inimesed on puhkuse ajal pikka aega päikese käes.

Eraldi teema on troopika. Näiteks Indias ja Aafrikas võib nakatuda haruldastesse troopilistesse haigustesse. Nende vältimiseks tuleb teha täiendav vaktsineerimine. Saidil www.reisivaktsiin.ee saate tutvuda kõigi vajalike soovitustega. Kõigis Tallinna haiglates on reisimeditsiini kabinet. Vajalikku teavet saate: Põhja-Eesti regionaalhaigla Mustamäe korpus, kabinet 144, tel 697 1049; Lääne-Tallinna keskhaigla Merimetsa nakkuskeskus, tel 659 8594; Ida-Tallinna keskhaigla, tel 620 7418. Lisaks soovitan tutvuda  nfoga rasedate reisimise kohta saidil eurolab.eu.

Vladimir Afanasjev

kirurg-onkoloog


© 2008-2024 Delfiin Reisibüroo OÜ